Bozcaada İçinde Ulaşım

Şub09

Bozcaada İçinde Ulaşım

Blog no responses

Bozcaada İçinde Ulaşım

Ada üzerinde ulaşım; motosiklet, araba, taksi ve minibüslerle sağlanıyor.

ADANIN TRAFİĞE KAPANMASI:

2015 Haziran ayında başlayan uygulama ile yaz döneminde merkezde araç kullanımı kısıtlanıyor. Aracınızla feribottan adaya indikten sonra trafiğe açık 2 cadde seçeneğini kullanarak arabanızı belediyenin ücretsiz park yerlerinden birine koyabilir, sonra otelinize yürüyerek gidebilirsiniz. Sonrasında merkezde araç kullanmak yok, merkez dışındaki plajlara tabiki arabanızla gidebilirsiniz. Adadan dönerken feribot rezervasyonunuzu göstererek merkezde sadece bir yoldan geçerek feribota bineceksiniz. Böylece Rum ve Türk mahallesinin dar ara sokaklarında araba ile sıkışmadan, stres yaşamadan bir tatil geçireceksiniz. Ada merkezi her yere yürüyebileceğiniz ufaklıkta bir yerleşim yeri zaten. Etrafta araba kirliliği olmayan bir ada, ne güzelmiş…

Merkez dışında, plajlara giderken arabanızı eskisi gibi kullanmakta serbestsiniz. Merkez dışında dolaşırken mesafeler uzun olduğu için yürümek çok pratik olmuyor. Ama ben yürümeyi severim diyorsanız, merkezden Tuzburnu Koyu’na 1, Ayazma Plajı’na 2, rüzgar güllerine ise 3 saatte rahatlıkla varabilirsiniz. Güneşin çok yakıcı olduğu saatleri tercih etmemenizi öneririm.

Adayı keşfetmenin en keyifli yolu tabi ki kendinize ait bir araç kullanmak. Ufak bir adada olduğunuz için kaybolmaktan korkmadan yollara bırakabilirsiniz kendinizi. Adanın anayolları düzgün ve asfalt ile kaplı. Toprak yolların ise sadece bir kısmı araçla girmek için müsait. Toprak yollar özellikle dağ bisikleti kullananları çok mutlu edecek. Bağların arasından ilerleyen bu yollar adanın en güzel manzaralarını sunuyor!

Bozcaada’da sadece 1 benzinci bulunuyor. Bu benzinci merkezden 1,5 km. sonra Ayazma yolu üzerinde çıkacak karşınıza. İçerisinde 24 saat açık bir market ve pizza restoranı da bulunuyor.

Taksi

Ada taksileri birbirinden bağımsız çalışıyor. Yazın sayıları yediyi bulan taksilerin ortak bir durakları olmadığı için şöförlerine cep telefonlarından ulaşmanız gerekiyor. Taksilerin trafiğe kapalı ada merkezine girme hakları bulunuyor. Aracı olmayanlar, taksilerin düzenlediği tam ve yarım ada turlarına da katılabilirler.

Minibüs Seferleri

Adanın tek toplu taşıma aracı olan minibüsler, Ayazma ve Habbele plajlarına giden aynı güzergah boyunca işliyorlar. Böylece ikisinin arasında yer alan Sulubahçe koyundan da geçmiş oluyorlar.

Sadece Mayıs- Eylül ayları arasında çalışan minibüsler, yüksek sezon boyunca sabahtan akşama kadar her yarım saatte bir ada merkezinden Ayazma’ya hareket ediyor. Ayrıca gece seferi olarak 21.15 ve 24.00’de Ayazma’ya giden minibüs bulunuyor.

Merkez – Tuzburnu/Ayana/Akvaryum Koyu

Yoğun dönemde güney kıyılarındaki Akvaryum koyuna da minibüs seferleri yapılıyor. Her gün 11.00 – 18.00 arasında saat başı, merkezden bu bakir koylara minibüsler kalkıyor.

Araç Kiralama

Adada bisiklet, scooter (küçük motor), ATV, jeep kiralayan yerler bulunuyor. Bunlardan bazıları araba da kiralıyor. Adada kiralanan scooter ve bisikletler son derece bakımlı. Tabi ki motor ehliyeti şart.

Yat Limanı

Bozcaada’da marina bulunmuyor. Kalenin hemen önünde 45 yat kapasiteli ufak bir yat limanı bulunuyor. Özellikle poyraza karşı korunaklı olan liman, teknelerin genellikle İstanbul’a gidiş-dönüşlerinde  uğradıkları bir liman. Burası belediyenin işletmesinde olup sadece yakıt, elektrik, su ve tonoz hizmeti alınabiliyor, telsiz hizmeti bulunmuyor.

PIRPIR

Bağcıların bağ sürmek için kullandığı motorlu küçük araca pırpır deniyor adada. Aynı zamanda bağlara ulaşım ve üzümleri taşımak için kullanılıyor bu araç. Boyu küçük ama sesi çok yüksek oluyor pırpırın. Eğer aceleniz varsa bir pırpıra otostop çekmeyin, çünkü yürüyerek daha hızlı gidebilirsiniz. Ama bir yandan bağcı amcayla sohbet ederken bir yandan ada manzarasını sindire sindire seyretmek isterseniz gözünüz yollarda pırpır arasın!

Bir cevap yazın

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>